Lexicon  ›  Who

Mario Monti

Date and place of birth: March 19, 1943, Varese.
Current position: Senator for life (November 9, 2011, nominated by President Napolitano); President of Università Bocconi in Milan (1994).
Previous: Premier (November 16, 2011- April 28, 2013) , Minister of Economy and Finance (November 16, 2011 – July 11, 2012); European Commissioner for competition ( September 15, 1999 – October 30, 2004).
Education: Degree in Economy from Università Bocconi.
What you should know: Italian economist and former university rector, Mario Monti served as prime minister of Italy between 2011 and 2013. He led a government of technocrats in the wake of the Italian debt crisis that had forced Silvio Berlusconi to resign as prime minister. As Competition Commissioner from 1999 to 2004, he left his mark fighting the likes of Microsoft and General Electric on antitrust issues. A senator for life, Mr. Monti has led the Scelta civica (Civic Choice), a centrist political party, since he stepped down as prime minister in 2013. His popularity has diminished because his government was seen by voters as having imposed reforms that were too harsh on the economy, such as the pension reform.

0 results for "Mario Monti"

Order by: newest | oldest | relevance