Lexicon  ›  Who

Maurizio Martina

Date and place of birth: September 9, 1978, Calcinate (Bergamo).
Current position: Minister of Agriculture, Food and Forestry Affairs in the Cabinet of Paolo Gentiloni (December 4, 2016).
Previous: Minister of Agriculture, Food and Forestry Affairs (February 22, 2014). Undersecretary of State to the Ministry of Agriculture, Food and Forestry Affairs (May 2, 2013 – February 22, 2014).
Education: Political Science Degree from Università di Macerata.
What you should know: elected in 1999 to the Municipal council, where he serves to 2004. In 2006, he becomes Regional Secretary for Lombardy’s Democratici di Sinistra. In 2007, he is among the founders of center left Partito Democratico. In 2010, he is elected Councillor of Lombardy, a position that is confirmed in 2013; during these mandates, he served on the Institutional Affairs and Productive Activities Committees. On May 3, 2013, he swears in as undersecretary of state for Agricultural, Food, and Forestry affairs for the Letta Administration. He swears as Renzi’s Minister of Agricultural, Food and Forestry affairs on Febrary 22, 2014, after having received the charge of President of the Expo 2015 Coordination Committee.

68 results for "Maurizio Martina"

Order by: newest | oldest | relevance