Lexicon  ›  Who

Paolo Gentiloni


Date and place of birth: Nov. 22, 1954, Rome.
Current Position: Prime Minister since December 12, 2016.
Previous: Minister for Foreign Affairs and International Cooperation from October 2014 until December 2016. Member of the centre-left Democratic Party. Elected at the Chamber of Deputies for the first time in 2001.
Education: Degree in Political Science at Rome University La Sapienza, professional journalist.
What you should know: Paolo Gentiloni is a descendent of Count Gentiloni Silveri and he is related to Vincenzo Ottorino Gentiloni, renowned for the “Gentiloni Pact,” which, at the beginning of the XX century, made it possible for Catholics the enter politics. Gentiloni was Minister for Communications in the 2nd Prodi Government from May 2006 to May 2008. Then he was member of the Parliamentary Committee for the general guidance and oversight of broadcasting services from January 2009 to March 2013. He was one of the founders of La Margherita, the Center-left party that merged into the Partito Democratico with the Ds. He was re-elected in 2006, 2008 and 2013 to the Chamber of Deputies and has been member of the Committee on Foreign Affairs.

172 results for "Paolo Gentiloni"

Order by: newest | oldest | relevance